גישות טיפוליות

"שלמות הנפש היא ידיעת עצמה" (רבי שלמה אבן גבירול)

בקליניקה שלי אני מטפלת בגישה משולבת המותאמת אישית לפונה – על פי צרכיו, מורכבות הנושא והסוגיה הטיפולית. הטיפול נעשה באווירה אינטימית ובדיסקרטיות מלאה. תחילתו של הטיפול או הייעוץ הוא באמצעות שיחה בה אנו לומדים להכיר את הסיבות והמניעים שהביאו אותך/אתכם אלי. אנו ממפים במשותף את הצרכים, הרצונות, השאיפות והחלומות, מתאמים ציפיות ומגדירים את מטרת הטיפול או הייעוץ.

הגישה הטיפולית שבה אבחר ללוות אותך ואתכם, תתבסס על התכנים שיעלו בטיפול, הכרות מעמיקה של האינדיבידואל וכוחות ההתמודדות שלו, בשילוב הידע והניסיון המקצועי שלי שהצטבר במשך שנים רבות. הטיפול יאפשר למצוא איכויות חדשות שיתנו מענה למצוקות, לשאלות ולחיפוש שלך ושלכם הפונים אלי. 

"מה בן אדם צריך? הכריזה יום אחד, אחרי הכפית הראשונה של המנה האחרונה: לא הרבה: משהו מתוק לאכול, וסיפור לספר, וזמן ומקום, וגלדיולות באגרטל, ושני חברים, ושני ראשי הרים, על האחד לעמוד ועל השני להביט. ושתי עיניים לבדוק בהן את השמיים ולחכות" (מאיר שלו. מתך הספר יונה ונער)

גישה פסיכודינמית – מקורה בפסיכואנליזה של פרויד והיא מבוססת על הבנת נפש האדם ואישיותו כבסיס להתנהלותו בחיים. גישה זו מדגישה את חשיבות התובנה והמודעות לדחפים וקונפליקטים פנימיים לא-מודעים המשפיעים על המטופל ופועלים בדינמיקה שבין המודע ותת-המודע.

גישה מערכתית – מבוססת על התפיסה כי יש להתבונן באדם ובקשייו על רקע יחסי הגומלין שלו עם סביבתו משפחתו, מקום עבודתו והקהילה בה הוא חי. לכן כדי להביא לשינוי, מוקד העבודה הטיפולית הוא לא במטופל אלא במערכת היחסים שלו עם אחרים. גישה זו מתאימה ביותר בטיפול משפחתי וקבוצתי.

גישה אקזיסטנציאליסטית - מבוססת על תורת "הפילוסופיה הקיומית" ועוסקת בשאלת תכלית קיומו של האדם ובמשמעות חייו. גישה זו רואה באדם אחראי ובורא את מציאות חייו והוא זה הנותן משמעות לדברים סביבו. הטיפול האקזיסטנציאליסטי מתבטא בניסיון להביא את האדם לראות את מגוון האפשרויות העומדות בפניו ולממש את עצמו באופן האותנטי ביותר. עיקר הדגש בגישה טיפולית זו מושם על הווה והעתיד והיא עוסקת באינדיבידואל ובלקיחת האחריות על חייו.

פסיכולוגיה חיובית – הינה תחום בפסיכולוגיה העוסק בחקר האושר. גישה זו מתמקדת בשלושה תחומים עיקריים: רגשות חיוביים, תכונות אישיות חיוביות ודפוסי התנהגות חיוביים. הפסיכולוגיה החיובית עוסקת באיתור, טיפוח והעצמת חוזקות הפרט, תכונותיו, כישוריו וכישרונותיו במטרה לשדרג את אורח חייו והפיכתו למספק יותר. לכן, יש הרואים בגישה זו טיפול פסיכולוגי מניעתי המיועד גם לכאלה המחפשים לשפר את איכות חייהם ולא פונים לטיפול רק על רקע קשיים ומצוקות.

פסיכולוגיה חיובית מבוססת על סיפור חייו של המטופל, מתוך הכרה והבנה, כי אין גרסה אחת נכונה של סיפור ואירועי חיים. על פי גישה זו סיפור חייו של האדם מורכב מהרבה נרטיבים שהוא בונה לעצמו. במהלך הטיפול ניתן לבנות איתו סיפור אלטרנטיבי חיובי ומסתגל יותר שיכול להקל על תחושותיו ולגרום לו להכיר בכוחותיו ובהבניית מציאות חייו.

גישה האינטרסוביקטיבית (הגישה ההתיחסותית) – מתמקדת בתפקיד של מערכות היחסים בחייו של האדם כגורם משפיע מרכזי על המערכת הנפשית שלו. על פי גישת פסיכותרפיה זו, המניע ליצור קשר הוא מולד, אך מתעצב על פי מערכות היחסים של האדם עם אנשים משמעותיים בחייו. מסיבה זו לא ניתן לבחון דחפים ותשוקות במנותק ממערכות יחסים בהן הם מתעוררים. בטיפול ההתיחסותי, המטפל והמטופל משחזרים מצבים בין אישיים מחיי היום יום של המטופלים ומתאפשרת הבנה וחקירה של קשת הרגשות שצפים ועולים. כך, לומד המטופל על עצמו ועל קשייו ביחסיו עם הסובבים אותו במסגרות השונות של חייו.

הגישה האינטגרטיבית - בנויה על מודל תאורטי המשלב בתוכו מושגים ואסטרטגיות חשיבה השאובים מהיבטים פסיכולוגיים שונים: הפסיכולוגיה ההתפתחותית, הפסיכואנליזה, הנוירופסיכולוגיה, הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי ומודלים מערכתיים – משפחתיים. הגישה של אינטגרציה בטיפול היא גישה תאורטית ויישומית שקיבלה תנופה בשנים האחרונות, הן בהיבט המחקרי והן כשיטת טיפול. מתוך גישה זו משלבים עבודה פרטנית, קבוצתית, משפחתית וקהילתית ומתאימים את דרכי העבודה ושיטותיה לצורכי המטופלים, לרקע החברתי-תרבותי שלהם ולשלב בתהליך הטיפולי שהם נמצאים בו.

גישת אימגו – בבסיס הגישה עומדת ההנחה שאנו בוחרים בני זוג מתוך מניעים בלתי מודעים, הנובעים מהפנמת יחסינו עם דמויות משמעותיות (לא רק עם הורינו) אשר חווינו בילדותנו ובהתבגרותנו. באופן זה, אנו בוחרים בני זוג המחזיקים חלק מתכונות האישיות ודפוסי ההתנהגות החיוביים והשליליים אשר אפיינו את אותן דמויות משמעותיות בחיינו. כתוצאה מכך באופן לא מודע ולא מכוון, בני הזוג משחזרים אצלנו חוויות שליליות מן העבר וגורמים לנו תסכולים המובילים לקונפליקטים בזוגיות. בטיפול בגישת אימגו בני הזוג לומדים להפוך את התסכולים מבן הזוג להזדמנות לריפוי פצעי הילדות, לצמיחה ולהתפתחות אישית.

דמיון מודרך - זוהי גישה המשלבת טכניקות הירגעות והרפיה המשתמשות בדמיון, על מנת להעלות מחשבות לא מודעות דרך דימויים ואסוציאציות ועל-ידי כך לתרגל את שליטת המוח על תפקוד המטופל והתנהלותו. בעזרת כוחו המרפא של הדמיון ניתן להתמודד עם חרדות, לפרוץ מחסומים רגשיים, להניע תהליכים, להעצים חוזקות, למתן חולשות ולפתור מגוון קשיים ובעיות.

תטא הילינג – שיטת טיפול של העידן החדש המשלבת בין המודע ותת המודע.
ייחודו של טיפול תטא הילינג הוא ביכולתו לשחרר מחשבות, דפוסי התנהגות, טראומות, פחדים וחסימות רגשיות, הפוגעים באיכות חייו של המטופל. יחד עם זאת, באמצעות הטיפול ניתן להטמיע תכנים מיטיבים ורגשות חיוביים, המאפשרים ריפוי צמיחה והתפתחות.

טיפול זוגי בצפון | טיפול זוגי במרכז | טיפול זוגי ומשפחתי